by / Friday, 14 November 2014 / Published in Noderīgi

Pēdu ādas kopšanas nozīme cukura diabētu pacientiem

  1. Kāpēc cukura diabēta pacientiem ir sausas pēdas?

Cukura diabēts ir slimība, kas ļoti daudz ko maina organismā. Izmaiņas šīs saslimšanas rezultātā parādās arī ādā. Sakarā ar to, ka tiek traucēta ādas barjerfunkcija ādas epidermas slānī, sākas dažādas ādas problēmas. Cukura diabēta pacientiem pamatā ir trīs galvenās ādas problēmas:

  1. Sausums- āda ir ļoti sausa, tajā veidojas mikroplaisiņas, kas nekopjot ādu paliek lielākas. Tās slikti dzīst, var sākt strutot.
  2. Nieze- papildus sausuma sajūtai, bieži vien to pavada izteikta nieze. Ādu kasot, tajā papildus ievada infekcijas.
  3.  Infekcijas- pastiprinošs faktors ir tā sauktā «saldā» āda. Ja asinīs cukura līmenis ir paaugstināts, tad ir zinātniski pierādīts, ka āda ir saldāka. Un saldā vidē brīnišķīgi aug visas baktērijas un dažādas sēnītes.

 

  1. Kādas var  būt komplikācijas?

Aptuveni 25% diabēta slimnieku izveidojas pēdu problēmas. Diabētiskās pēdas veidojas, kombinējoties sliktai asinsritei un neiropātijai. Diabētiskā neiropātija var izraisīt nejūtīgumu vai nespēju just sāpes, sajust karstumu un aukstumu. Diabēta slimniekiem ar neiropātiju var izveidoties sīkas brūces, tulznas, izgulējumi, kurus slimnieks nejūt. Tiek traucēta un aizkavēta  asinsrite un  tas bieži noved pie nozīmīgi samazinātas asinsrites kāju lejas daļā un pēdās. Vāja asinscirkulācija veicina diabētiskās pēdas problēmas samazinot skābekļa un barības vielu piegādi ādai un citiem audiem, tāpēc brūces slikti dzīst. Pastāv pirkstu vai pēdu amputācijas risks.

 

  1. Kā pareizi kopt pēdas?

Pēdu kopšana diabēta slimniekiem ir īpaši svarīga. Vājā asinsrite kavē dzīšanas procesus un rada infekcijas. Par savas pēdu ādas kopšanu cilvēks ir atbildīgs pats. Tomēr cukura diabēta pacientiem ļoti svarīgs ir līdzcilvēku atbalsts, jo bieži vien pacients pats nevar parūpēties par savām pēdām. Neārstējot izveidojušās plaisas un sausumu var rasties komplikācijas- tas savukārt var novest pie lielām čūlām vai pat amputācijas.

Svarīgi uzturēt pēdu ādu mīkstu un gludu. Pēdas jāmazgā un jāapskata katru dienu. Ja pacientam ir grūtības noliekties pie savām pēdām, jāizmanto spogulis vai jāpalūdz kādam savam ģimenes loceklim apskatīt pēdas. Ja brūce, tulzna, sasitums nesāk sadzīt pēc vienas dienas, nekavējoties griezieties pie sava ārsta. Pēdas nedrīkst ilgstoši mērcēt, jo tas rada izteikti sausu pēdu ādu. Pēc mazgāšanas  pēdas virspuses un apakšpuses jākopj ar plānu kārtiņu piemērota netrekna krēma, vēlams putām, jo tām ir maiga struktūra, kas neaizsprosto poras. Nevajadzētu lietot treknu krēmu starp kāju pirkstiem, jo tas var izraisīt infekciju risku.

 

  1.  Kādu krēmu izvēlēties?

Bieži vien cukura diabēta pacienti uzskata, ka āda „sauc pēc taukiem”, jo ir izteikta sausuma sajūta, nieze un karstuma sajūta. Nepareizi izvēloties un novērtējot krēmu, varam nodarīt  nopietnu kaitējumu. Taukainie krēmi bojātā pēdā paātrina neiropātijas attīstību. Nervu bojājumi diabētiķiem rodas dažādos nervu sistēmas reģionos, tostarp autonomajā nervu sistēmā, kas arī regulē sviedru sekrēciju. Šie nervu bojājumi veicina ievērojamus sviedru sekrēcijas traucējumus, mazāk sviedru rodas un arī izdalās, attiecīgi mazāk ūdens tiek piesaistīts gan epidermā, gan arī starp epidermas šūnu slāņiem. Tas izraisa ādas „pārkaršanu” pēdā, sausumu sajūtu, jo tur notiek mazāka sviedru iztvaikošana un tiek samazināts dabīgais mitrināšanas efekts. Ja ādai bagātīgi tiek uzklāti taukainie krēmi, siltuma regulācija pasliktinās vēl vairāk. Taukainā plēve darbojas kā papildus izolācija.

Nedrīkst aizmirst, ka bez citiem profilakses pasākumiem, ādu nepieciešams arī mitrināt. Tas jādara pareizi un ar piemērotiem līdzekļiem. Tāpēc jāizvēlas Allpresan Diabcare Intensive putas-krēms sausām/saplaisājušam pēdām diabētiķiem 125ml, kas mitrina ādu un nenosprosto poras. Produkta sastāva esošā urīnviela piesaista papildus mitrumu ādā un nodrošina pareizu virsējo ādas slāņu kopšanu.

TOP