by / Thursday, 22 May 2014 / Published in Noderīgi

Pēdu kopšana

Problēmas, kas saistītas ar pēdu ādu, bieži uzskata par maznozīmīgām, tomēr ļoti būtiski ir pareizi kopt pēdu ādu. Pareizi kopta pēdu āda ļauj laicīgi izvairīties no dažādām nepatīkamām pēdu ādas saslimšanām. Kā atpazīt pēdu ādas saslimšanas? Kas jāņem vērā, lai pareizi koptu pēdu ādu?

Āda ir aktīvs organisma vielmaiņas orgāns, anatomiski visbiezākais ādas slānis ir uz pēdām. Vesela pēdu āda ir mīksta, elastīga un gluda. Cilvēka āda veidota tā, lai nodrošinātu normālu tās funkcionēšanu, jo ādas virsējā kārtā- epidermā (ādas kārta, kas nepārtraukti atjaunojas, tajā ir vairāki slāņi, kas atbild par pēdu ādas atjaunošanos un aizsardzību). Viens no nozīmīgākajiem slāņiem epidermā ir ragvielas slānis. Tā funkcija ir aizsardzība no ūdens zuduma un aizsardzība no ārējās vides kaitīgo faktoru iedarbības. Nodrošina šūnu mitrināšanu, lobīšanos un regulē pH līmeni ādā. Raga slānī ir divu veidu proteīni un, sabrūkot šiem proteīniem, īpaši filargīnam, veidojas dažādas substances(brīvās aminoskābes), kas piesaista ūdeni un ir tā saucamais dabīgais mitrinošais faktors (DMF). Ir pierādīts, ka samazinoties ūdens daudzumam par 10 %, slāņa elasticitāte ievērojami samazinās. Bieži mainās arī pēdu ādas pH līmenis un tiek izjaukta normāla mokroflora uz ādas.
Raksturīgākās pēdu ādas slimības ir sēnīšu izraisītas (pēdu mikozes), bet milzīga problēma ir sausa pēdu āda. Īpaša uzmanība pēdu ādas kopšanai ir jāpievērš diabēta slimniekiem, jo viņiem biežāk attīstās Diabētiskā pēda un neiropātija.

Sausa pēdu āda un tā sekas?

Sausa pēdu āda var pārvērsties sausā ekzēmā ar izteiktu niezi. Kasīšanās niezes dēļ rada ādas virspusējus bojājumus, ādas virskārtā un raga slānī tiek bojāta caurlaidības barjera, kas aizsargā no vides kaitīgo vielu iedarbības. Arī plaisas, kas izteikti rodas ādas sabiezējuma un hroniskas ekzēmas gadījumos, rada ādas barjeras bojājumus. Brūces kļūst par ieejas vietu baktērijām – stafilokokiem un streptokokiem. Patogēniem iekļūstot dziļāk ādā, var attīstīties abscess vai strutojošs iekaisums. Rezultāts ir sāpīgs, var veidoties čūlas. Hroniskas čūlas, īpaši diabēta pacientiem, uz pēdām var paplašināties un kopā ar sliktu brūču dzīšanu var novest līdz amputācijai. Caur brūcēm baktērijas un streptokoki var iekļūt limfātiskajā sistēmā-tas var izraisīt rozi ar izteiktu drudzi. Baktērijas var izplatīties pa visu organismu un radīt iekaisumu ar nopietnām sekām.

Svarīgi apzināties, ka ekzēmas uz pēdām arī var tikt inficētas ar sēnīšu patogēniem, attīstot sēnīšu infekcijas (mikozi), kas atver ieejas vietas, piemēram, pirkstu starpās.

Efektīvi pēdu kopšanas nosacījumi

Jālieto ādas kopšanas līdzekļi, kas uzlabo mitruma sastāvu ādā un caurlaidības barjeras stabilizācijai nodrošina lipīdus. Ādas kopšanas līdzekļos esošo ūdens un lipīdu efektu ievērojami palielina vēl citas aktīvās sastāvdaļas. Visbiežāk tiek lietotas tādas aktīvās sastāvdaļas ir glicerīns vai urīnviela. Krēmi, kas satur urīnvielu ir efektīvi sausas ādas kopšanai, diabēta, neirodermīta, ekzēmas vai psoriāzes gadījumos, tos lietojot gan atsevišķi, gan papildus. Urīnviela ir bez smaržas, bez krāsas, un šī viela cilvēka organismā atrodas dažādos orgānos. Šī viela atrodas nierēs, epidermā un piedalās svīšanas procesos. Lielākā daļa urīnvielas ir radusies olbaltumvielu dalīšanās un veidošanās procesā, pievienojoties ādā notiekošajam keratīna veidošanās procesam.

Sausu pēdu kopšanai veiksmīgākais risinājums ir urīnvielu saturoši krēmi -putas. Urīnviela tiek izmantota dermatoloģijā jau aptuveni 50 gadus. Olbaltumvielu vielmaiņas produkts, kas ir gandrīz visās organisma šūnās, padziļinātai medicīniskai interesei ir pakļauts tikai pēdējās trīs desmitgades. Sakarā ar tās augsto šķīdību ūdenī urīnviela samazina ūdens tvaika spiedienu un tādējādi novērš palielinātu ūdens zudumu no ādas virsmas. Ja to lieto ārīgi, urīnviela īpaši veicina ūdens piesaisti ādas raga slānim- tas ietver gan ūdens uzkrāšanos šūnās, gan arī starpšūnu telpā. Urīnviela arī rada virkni citu pozitīvu efektu uz ādas audiem, tādējādi urīnviela ir vairāk nekā tikai mitruma nodrošinātājs.

Urīnviela ietilps visu Allpresan produktu sastāvā 10 % vai 15% koncentrācijā, intensīvi mitrina ādu un pasargā no dažādu pēdu ādas slimību attīstīšanās. Problēmu attīstībai ir daudz veicinoši faktori. Visa pamatā, biežākā problēma ir sausa un plaisājoša pēdu āda. Pareiza ādas mitrināšana viennozīmīgi ir noslēdzošais kāju kopšanas posms. Atrisināt situāciju palīdzēs krēmi, kuru sastāva pamatā ir urīnviela- Allpresan® Diabcare Intensive putas- krēms sausām/saplaisājušām pēdām diabētiķiem, Allpresan®3 putas- krēms ļoti sausai kāju ādai vai Allpresan®4 putas – krēms saplaisājušai un sabiezējušai pēdu ādai.

Pēdu mikozes

Ādas sēnīšu infekcijas attīstās līdz ar ādas mikroklimata izjaukšanu. Tiek inficēts pēdas ādas pārragotais epitēlijs. Kāpēc sēnītes uzbrūk? Ādas virsējo slāni – raga kārtiņu veido ādas šūnas, kas izdala tauku slānīti un sargā organismu ne tikai no izžūšanas, bet arī dažādu mikroorganismu iekļūšanu dziļākajos slāņos. Starp raga kārtiņu dzīvo dažādi mikroorganismi, baktērijas, bet par to balansu rūpējas ādas ph līmenis. Izmaiņas pH līmenī var provocēt slimības attīstīšanos, jo novājinās ādas aizsarg funkcijas, un līdz ar to iespējama sēnīšu infekcijas aktivizēšanās un nokļūšana dziļākajos ādas slāņos, radot iekaisumu.

Veicinošie faktori ir nepiemēroti apavi, pārmērīga svīšana, kas var būt endokrīna rakstura vai nepareiza pēdu ādas kopšanas sekas. Biežākie simptomi ir nieze, dedzināšana, nepatīkama smaka un sausa, plēkšņaina, apsārtusi pēdu āda, nereti arī plaisas papēžos. Reizēm raksturīga ādas mistrošanās.
Tādēļ tik būtiski pareizi un laicīgi kopt pēdu ādu atbilstoši simptomiem, kas raksturojas uz pēdu ādas. Lieliski noderēs Allpresan®7 putas-krēms ar fungicīdu darbību kāju ādai vai Allpresan®7  Nagu tinktūra ar klotrimazolu. Šo preparātu unikālais sastāvs ļaus veiksmīgi tikt galā ar sēnīšu skartajām vietām.

 

Sagatavoja: Farmaceite Dace Marcinkeviča

TOP